Co to jest home staging i jak może pomóc w wynajęciu/sprzedaży nieruchomości?

  • 2 lata temu
  • 0
Co to jest home staging i jak może pomóc w wynajęciu/sprzedaży nieruchomości?

Jedną z najważniejszych zasad panujących przy wynajęciu/sprzedaży nieruchomości jest ta o dobrym, pierwszym wrażeniu.

Jeśli planujesz swą nieruchomość wynająć lub sprzedać z zyskiem, zadbaj o wizualną stronę prezentowanego mieszkania czy domu.

Potencjalnemu nabywcy/najemcy nieruchomości czasami wystarczy kilka pierwszych chwil, by podjąć decyzję. Przeważnie bowiem sugeruje się właśnie tym ważnym, pierwszym wrażeniem. Dlaczego?

Osoba poszukująca dla siebie nieruchomości kieruje się w dużej mierze wyobrażeniami, w jaki sposób będzie w przyszłości mieszkać, odpoczywać w danym miejscu. W którym pokoju będzie się bawił syn, a gdzie może stanąć stół w jadalni. To marzenia, z jakimi przychodzi do Ciebie, do Twojej nieruchomości.

Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości pod kątem rozwiązań estetycznych, przy jednoczesnym niewielkim nakładzie sił i środków finansowych.

Usługa home staging jest w Polsce jeszcze stosunkowo nowym zjawiskiem, lecz z każda chwilą zdobywa coraz większe grono zainteresowanych klientów. Rosnący trend można zauważyć nie tylko w coraz częściej pojawiających się w sieci ogłoszeniach o kursach home stagingu, lecz również po ofertach pośredników nieruchomości. Profesjonaliści w pośrednictwie jak zwykle wcześnie zauważyli przydatne i niedrogie narzędzie, pozwalające ich klientom na korzystną sprzedaż lub wynajęcie nieruchomości.

Jakimi zasadami kieruje się home staging?

Czystość i porządek

Najpiękniejsza nieruchomość straci na urodzie (i pierwszym wrażeniu!), jeśli prezentowana przestrzeń będzie zagracona, niedbale przygotowana, brudna. Podstawą każdej prezentacji nieruchomości do sprzedaży czy wynajmu powinien być nieskazitelny porządek.

Pamiętaj! Nawet stare mieszkanie może nabrać uroku, gdy podda się je generalnemu sprzątaniu.

Zwróć uwagę, by jak najmniej przedmiotów pozostawało na widoku. Zagracenie przestrzeni osobistymi drobiazgami to jeden z najczęściej powtarzanych błędów właścicieli nieruchomości. Tu panuje zasada: im mniej przedmiotów, tym lepiej.

Oświetlenie

Prezentowane wnętrza powinny być dobrze i ładnie oświetlone. Co to znaczy? Jeśli posiadasz niewielkie, słabo oświetlone mieszkanie – nie zasłaniaj okien kotarami czy ciężkimi zasłonami. Lepiej pozostawić okna odsłonięte (pamiętaj jednak, by były czyste!) niż pozwolić, by klient odebrał wrażenie, iż mieszkanie jest ciemne i ponure.
Przytulności wnętrzom dodadzą niewielkie lampki ustawione na meblach czy parapecie. Zadbaj również, by wszystkie żarówki były sprawne.

Barwy

Unikaj ciemnych, mocnych, jaskrawych kolorów na dużych powierzchniach ścian czy podłóg. Pamiętaj, że Twój potencjalny klient może mieć zgoła odmienny gust niż Ty i lepiej pozostawić przestrzeń w stanie maksymalnie neutralnym. Kolory jasne, naturalne oraz barwy ziemi wciąż pozostają na topie w trendach wnętrzarskich. Poza tym optycznie powiększają przestrzeń i wpływają korzystnie na nastrój mieszkańców.

Atmosfera

Miękkie poduszki, ładne dywaniki, świece zapachowe, zadbane rośliny doniczkowe lub kwiaty w wazonie z pewnością dodają przytulności wnętrzom. Kupując drobiazgi do mieszkania postaw na jeden odcień kolorystyczny, by sprawić wrażenie spójności i podnieść estetykę prezentowanej przestrzeni.

Zapach domu

Ważnym, choć często niedocenianym elementem podczas prezentacji nieruchomości jest zapach panujący w domu.
Postaraj się o przyjemny i świeży zapach we wnętrzach. Pomogą Ci w tym świece zapachowe, kadzidełka, świeże kwiaty. Przed prezentacją nieruchomości otwórz okna i wywietrz wnętrza.

Czym powinien pachnieć dom na sprzedaż/wynajem? Świeżością i czystością.

Home staging jest bez wątpienia przydatnym narzędziem, pomagającym w korzystnej sprzedaży czy wynajmie nieruchomości, lecz co zrobić, gdy nieruchomość jednak wymaga większego nakładu sił i środków?

Tylko właściciel nieruchomości może ocenić, na jakie wydatki go stać w celu podniesienia wartości nieruchomości. Malowanie ścian, wymiana gresu w łazience czy zmiana aranżacji kuchni wiążą się z poważniejszymi inwestycjami finansowymi.

Jeśli już się na nie zdecydujesz, postaraj się kierować powyższymi wskazówkami home stagingu, a z pewnością uzyskasz przytulne i atrakcyjne wnętrza. Takie, jakich poszukują klienci.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób przygotować swą nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu, zapytaj swojego agenta nieruchomości, czy może pomóc w skoordynowaniu takiej usługi.

Compare listings

Compare